zběhovec plazivý

21. 05. 2007 | † 28. 06. 2013 | kód autora: 4qx

Ajuga reptans L.

zběhovec plazivý

Čeleď: Lamiaceae, hluchavkovité

Česká synonyma: zběhovec ženevský

Popis rostliny

Vytrvalá bylina dorůstající výšky 10-30 cm. Je to rostlina s krátkým oddenkem a s plazivými výběžky, které jsou porostlé listy. Přímé lodyhy jsou čtyřhranné, pokryté chlupy ve dvou řadách, případně jsou lysé. Často bývají naběhlé do červenofialova. Listy tvoří přízemní růžici. Lodyžní listy jsou krátce řapíkaté až přisedlé. Okraje čepelí jsou vroubkované až celokrajné. Jejich maximální velikost je 3x8 cm. Žilnatina listů je často modře zbarvená. Listeny jsou celokrajné, lysé nebo pýřité, stejně dlouhé nebo delší než květy. Květenství jsou řídké lichoklasy na vrcholech lodyh. Šikmo odstálé květy jsou jen na krátkých stopkách v úžlabí vstřícných listů, měří 10-15 mm. Pýřitý kalich má zvonkovitý tvar, do poloviny je zubatý. Neopadavá koruna je také pýřitá, má nejčastěji modrofialovou barvu. Květní trubka je rovná a dlouhá. Dolní pysk je hluboce trojlaločný a asi 3x delší než horní pysk. Tyčinky nesou žluté prašníky. Plody jsou čtyři tvrdky. Rozmnožuje se i plazivými výběžky. Kvete od dubna do července.

Popis stanoviště

Zběhovec plazivý roste na loukách, v lesích a hájích, na pasekách nebo podél cest. Objevuje se na vlhčích hlinitých až jílovitých půdách. Roste ale i na lehčích půdách, ty ale musí být dostatečně vlhké. Snese lehce kyselé půdy, musí ale obsahovat dobrou formu humusu a střední až vyšší množství živin.

Areál rozšíření

Je rozšířený v téměř celé Evropě, zasahuje do Malé Asie a na Kavkaz. Na jihu Evropy se objevuje jen v horských polohách. Na území ČR je to běžný druh. Objevje se v polohách od nížin do hor.

Obsahové látky

V rostlině jsou obsažené silice a třísloviny.

Lidové léčielství

Zběhovec plazivý se sbíral jako léčivka. Používal se proti trávicím problémům a při plicních chorobách.

Zajímavosti

Semena tohoto druhu rozšiřují mravenci.

Lidové názvy

raník, svalník

Scanované detaily

celá rostlina - Výběžkatá rostlina s výrazným sklonem k vegetativnímu rozmnožování pomocí šlahounů.

květenství - Květenství je hroznovité, květy vyrůstají v paždí velkých vejčitých listenů (u podobného A. genevensis jsou listeny trojlaločnaté).

řez květenstvím - Řez květenstvím, patrné umístění květů v úžlabí listenů.

květ - Koruna srůstá z pěti korunních lístků, vytváří pyskatý trubkovitý květ. Patrné jsou čtyři tyčinky - dvě delší, dvě kratší (tzv. dvoumocné tyčinky). Pátá tyčinka (v mediáně) vymizela. Květ adaptovaný na opylování hmyzem.

listy - Vstřícné listy typické pro hluchavkovité, řapíky přecházejí v nezřetelnou pochvu.

list-líc - Typický kopisťovitý tvar listu.

list-rub - Naspodu listu je velmi výrazná žilnatina.

oddenek s kořeny - Detail krátkého oddenku s kořeny.

Popis čeledi

Zástupci čeledi hluchavkovité jsou rozšíření hlavně v suchých a teplých oblastech. Jsou to jednoleté až vytrvalé byliny (jen ojediněle polokeře). Čtyřhranné lodyhy nesou vstřícné, křižmostojné, většinou nedělené listy. Čepele jsou vroubkované až pilovité, jen málokdy celokrajné. Jsou bez palistů, ale horní listy přecházejí v listeny. Květy jsou souměrné, oboupohlavné. Na vrcholu lodyhy se tvoří lichopřesleny. Kalich je pětizubý, jeho tvar je trubkovitý, nálevkovitý nebo zvonkovitý. Pětičetná koruna je dvoupyská, přechází v nálevkovitou dlouhou trubku. Pysky vznikají srůstem korunních cípů (horní pysk ze dvou a dolní ze tří). Semeník je svrchní, dvoupouzdrý. V obou částech má uložena dvě vajíčka, postupně se však zaškrcuje a vznikají tak čtyři jednosemenné části. Pestík vzniká srůstem dvou plodolistů. Dvoumocné tyčinky (dvě delší, dvě kratší) srůstají s korunní trubkou svými nitkami. Plody jsou čtyři tvrdky. Lamiaceae obsahují éterické oleje, proto se některé druhy používají jako koření či v lékařství.

Podobné druhy:

Ajuga genevensis zběhovec lesní


Zobrazit další články tohoto autora

Související články

Copyright © 2008-2018 Hups.cz. Všechna práva vyhrazena.