puškvorec obecný

22. 05. 2007 | † 28. 06. 2013 | kód autora: 4qx

Acorus calamus L.

puškvorec obecný

pučkvorec obyčajný

Čeleď: Araceae, áronovité

Latinská synonyma: Acorus aromaticus, Acorus vulgaris

Popis rostliny

Vytrvalá, řídce trsnatá bylina dorůstající výšky 60-150 cm. Její oddenek je vodorovně plazivý, větvený, v průměru až 3 cm silný, na jeho spodní straně vyrůstají kořeny. Na průřezu je jeho barva bílá nebo narůžovělá. Lodyhy jsou typicky trojhranné (z jedné strany ostré, z druhé se žlábkem), nesou šikmo odstálou palici, která má válcovitý tvar. Listy vyrůstají z oddenku ve dvou řadách. Jsou mečovité, zašpičatělé, široké 1,5 cm a dlouhé až 100 cm. Palice mají nejdříve zelenou barvu, později jsou žlutozelené až hnědavé. Jsou dlouhé asi 8 cm, vyrůstají samostatně (výjimečně po dvou) z vrcholu lodyhy odkud je do strany vytlačuje toulec. Ten navazuje přímo na lodyhu, je mečovitý a má zelenou barvu. Palici tvoří mnoho drobných, spirálovitě směstnaných, oboupohlavných květů, které však v našich podmínkách nevytvářejí plody. Šupinovité okvětí je složené z 3+3 plátků. V květu je šest tyčinek a svrchní semeník, který srůstá ze dvou nebo tří plodolistů. Plody jsou červené bobule podlouhlého tvaru, které se vytvářejí jen v oblasti východní Asie, odkud rostlina pochází. Jinak se puškvorec obecný rozmnožuje a šíří pomocí svého oddenku. Kvete od června do července.

Popis stanoviště

Roste hojně ve stojatých nebo mírně tekoucích vodách, v ostřicových společenstvech a rákosinách. Objevuje se na stinných, bahnitých březích rybníků, ve slepých ramenech řek, v příkopech a v tůních.

Areál rozšíření

Tato rostlina pochází původně z tropické východní Asie, do ostatních částí světa byla zavlečená. Dnes ji najdeme ve východní a střední Evropě, na severu Itálie, na Balkánu a zavlečená byla i do Severní Ameriky. Rozšířená je od nížinných oblastí do podhůří. V České republice je hojná.

Obsahové látky

V rostlině jsou obsažené éterické oleje, silice, hořčiny, cholin a calamin, gylkosid acorin a škrob.

Využití v lékařství

V čajových směsích nebo v kapkách se předepisuje při poruchách trávení.

Lidové léčitelství

Část rostliny používaná v léčitelství je oddenek. Uplatnění našel při léčbě žaludečních křečí, při nadýmání, proti skrofulóze u dětí (tuberkulóza krčních uzlin). Připravený roztok se používal k vymývání ran. Dále se používal při nespavosti, neurózách, poruchách paměti nebo epileptických záchvatech.

Zajímavosti

Do Evropy se dostal již v 16. století. Pěstoval se jako exotická rostlina ve vídeňské botanické zahradě. Odtud se rozšířil do přírody jen díky botanikům a léčitelům. Jako léčivka se používala v mnoha starých kulturách. Oddenek je výrazně a charakteristicky aromatick...

.... Nakládal se do lihu k výrobě likérů. Známá je i výroba parfémů a cukroví (kandovaný oddenek).

Lidové názvy

akorum, kalmus, brustvorec, rotan, piškvorec, tatarák, nejedlík

Scanované detaily

horní část listu - List je v horní části mečovitě zašpičatělý. Je široký 1,5 cm a dlouhý až 100 cm.

palice - Palice se skládá z drobných oboupohlavných květů. Ty se směstnávají ve spirále. Palice vyrůstá na konci lodyhy. Do strany jí vytlačuje na lodyhu navazující mečovitý výběžek, který se svým vzhledem podobá listům.

spodní část listu - List je široký 1,5 cm a dlouhý 100 cm, má mečovitý tvar. Na okrajích čepele je zvlněný.

list s lodyhou - Listy a lodyhy vyrůstají z oddenku. Listy vyrůstají ve dvou řadách, ve spodní části tvoří okolo lodyh pochvy. Lodyhy jsou typicky trojhranné.

část oddenku - Oddenek je vodorovně plazivý a větvený. V průměru je silný až 3 cm. Ze spodní strany vyrůstají kořeny.

průřez oddenkem - Ze spodní části oddenku vyrůstají kořeny. Na průřezu má bílou až narůžovělou barvu.

Popis čeledi

Araceae jsou jednoděložné rostliny, které rostou na vlhkých až bažinných stanovištích. Velmi často se jedná o vytrvalé druhy. Jsou to především byliny, které zakořeňují nebo používají jako oporu jiné rostliny (tzv. epifyty)-toto uzpůsobení je specifické pro tropické druhy. Většinou se jedná o velice mohutné druhy. Jejich listy jsou jednoduché nebo výrazně rozlišené na čepel a řapík (např. monstera). Květy tvoří palice o velkém počtu drobných, jedno- nebo oboupohlavných květů. Plody jsou bobule nebo nažky, které mohou srůstat v souplodí. Rostliny se rozmnožují i pomocí oddenků a hlíz. Do čeledi Araceae patří rody puškvorec, áron, ďáblík, monstera aj. Některé druhy jsou jedovaté pro zvířata, protože obsahují látky dráždící sliznice. Jiné druhy mají výrazný aromatický charakter. Mnoho druhů se s oblibou pěstuje jako pokojové a dekorativní rostliny.Zobrazit další články tohoto autora

Další články z rubriky zahrada-rostliny

Související články

Copyright © 2008-2018 Hups.cz. Všechna práva vyhrazena.